اپراتورها در کار با CNC

اپراتورها در کار با CNC

اپراتورها در کار با CNC 1920 780 mona

یکی از مهمترین پارامترهای کارکرد ماشینها ، اپراتورهای آنها می باشند . بعضا دو دستگاه CNC مشابه با دو اپراتور را شاهد هستیم که اپراتور با درک و تجربه بالاتر ، خروجی ها را با کیفیت بالاتر و زمان انجام کار کمتری تولید می کند ؛ اما اپراتور دوم علاوه بر کیفیت پایین و سرعت نامتعارف ، بعضا با تحت فشار قرار دادن دستگاه در موارد غیر ضروری ، به دستگاه آسیب وارد می نماید . پس اپراتور توانمند یکی از ستونهای ماشینکاری با CNC می باشند.

اگر می خواهید دستگاه بسازید باید بتوانید با دستگاه ساخته شده خود کار نمایید ، اگر می خواهید دستگاه سازی کنید باید اپراتوری را کامل بدانید و به کسی که دستگاه را به ایشان فروحته اید ، اپراتوری را آموزش دهید .

اپراتورها باید به انواع نرم افزارها تسلط کامل داشته باشند. بعضی از دستگاهها بصورت دو بعدی حرکت می کنند . نمونه این دستگاهها را می توان هات وایر HotWire در برش پلاستوفوم ، برش MDF و لترون در صنایع چوب و یا نقش و نگار و نوشته بر روی پلکسی و … بر شمرد . این طرح ها را می توان توسط نرم افزارهایی مانند اتوکد و کرل دراو ، که نرم افزارهای عمومی تری می باشند طراحی نمود و سپس توسط نرم افزارهایی مانند آرت کم ، پاورمیل و … آنها را تبدیل به Gcode نمود . بعضی از دستگاهها مانند برش شیشه نیازی به تبدیل برنامه های CAD و Corel به Gcode نمی باشد و دستگاهها مستقیما ورودی DXF و DWG را می خوانند .

یکبار دیگر تاکید می نمایم  اگر دستگاهی را که در دست ساخت دارید ،برای خودتان است پس باید اپراتوری دستگاه را کامل بلد باشید اما اگر قصد دارید دستگاه ساز باشید باید در اپراتوری دستگاه حرفه ای باشید. زیرا اکثر دستگاه ها بعد از تحویل به مشتری مشکل اپراتوری دارند و صاحبان دستگاه ، عدم کارکرد صحیح دستگاه و یا لرزش و خرابی و … را ناشی از عملکرد بد دستگاه می دانند در حالیکه مشکل از اپراتور می باشد .

اجازه بدهید چند مثال بزنم : دوستی تماس گرفت و بسیار تاکید کرد دستگاهی که از ما خریده است مشکل دار است و محور Z در طول مسیر بطور نا خواسته بالا می رود . می دانستم مشکل اپراتوری و برنامه نویسی است . علیرغم توضیحات تلفنی مفصل ایشان قبول نکردند چون ۲ سال بود که دستگاه را داشتند و بقول خودشان به تمام فوت و فن دستگاه آشنا بودند. بالاخره مجبور شدم بالای سر دستگاه بروم . ساعت قرار را  ۸ تا ۸:۱۵ فردای آن روز گذاشتم . ایشان شاکی از زمان کم در نظر گرفته شده بودند و من هم گفتم یک ربع در نظر گرفته شده ۳ برابر زمان مورد نیاز تعمیر است . بالای سر دستگاه به ایشان گفتم چه طرحی بزنم ، دایره – مستطیل ، مربع ؟ گفتند بیضی .  سریع بیضی کشیدم و زدم و مشکلی نبود ، گفتند مستطیل بزن ، زدم باز هم مشکلی نبود . گفتند مستطیلی در این قسمت از میز بزن ، زدم و باز هم مشکلی نبود . گفتند پس مشکل چیست ؟ گفتم اپراتوری !!! .

چند تن از دوستان زیر نظر این حقیر دستگاه هوابرش ساختند . یک دستگاه جنجالی . بالاخره تمام شد یک روز زنگ زدند و گفتند مهندس تمام شد حالا باید چیکار کنیم ؟ گفتم منظورتان چیست ؟ گفتند نمی دونیم چطور راه بیاندازیمش !!! .

اپراتوری CNC از نکات بسیار مهم است از این دریچه خاطرات زیادی دارم . دوستانی که آمده بودند و یک دستگاه ۵ محوره CNC از ما خریدند و یکی از شروظ شان این بود که به کامپیوتر کار نداشته باشند . با یک دگمه اطلاعات وارد کامپیوتر شود و با یک دگمه هم دستگاه کار را بزند و تحویل دهد . دوستی زمان خرید از ما پرسید واقعا از تمام کلید های صفحه کلید کامپیوتر باید استفاده کنیم ؟ آخه کامپیوتر خیلی کلید داره و من می ترسم قاطی کنم !!!